قدم‌زدن میان خاطرات یک نویسنده؛معرفی رمان سیرکی که می‌گذرد

سیرکی که می‌گذرد عنوان رمانی است از پاتریک مودیانو نویسنده‌ی فرانسوی برنده‌ی جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۴٫ رمانی با ۱۲۹ صفحه که از سوی نشر چشمه در سال ۱۳۹۳ با ترجمه‌ی نسیم موسوی پاک منتشر شده است.
پاتریک مودیانو نویسنده‌ی معاصر فرانسوی است. او در سال ۱۹۴۵ در بولونی بیلان کور به دنیا آمد. پدرش ایتالیایی و مادرش بلژیکی و بازیگر تئاتر بود. برادر مودیانو در ده سالگی درگذشت. و این ضربه‌ی روحی شدیدی بر او وارد کرد و باعث شد مودیانو در آثارش به دنبال چیزی گم‌شده بگردد.از طرفی پدر و مادرش از یکدیگر جدا شدند. و این حوادث در واقع همان بن‌مایه‌ی اکثر آثار او را شکل دادند. مودیانو در سال ۱۹۶۵ در دانشکده ادبیات سوربن ثبت نام کرد اما آن را نیمه کاره رها کرد و به نویسندگی روی آورد.که حاصل آن نوشتن داستان هایی با عنوان گردش شبانه، جوانی، برای این‌که در محله گم نشوی، سفر ماه عسل، گل‌های ویرانی، بهار ملال انگیز، غریبه‌ها، تصادف شبانه، در کافه‌ی جوانی گم شده، سیرکی که می‌گذرد و افق بوده است. و همچنین جایزه نوبل ادبیات که در سال ۲۰۱۴ آن را به دست آورد.
قدم‌زدن در خیابان‌های پاریس توسط راوی و شخصیت‌های فرعی داستان، کافه‌ای برای گردآمدن شخصیت‌های داستان، شخصیت‌هایی که به دنبال هویتی گم شده در خیابان‌های شهر و در بین آدم‌ها به دنبال خود می‌گردند. این‌ها را شاید بتوان عناصر تکرار شونده در داستان‌هایی از این نویسنده دانست.
اما درباره‌ی رمان سیرکی که می‌گذرد آنچه گفتنی است این است که شخصیت اصلی به ناگاه در مخمصه‌ای گرفتار می‌آید که خود از بروز آن بی‌خبر و ناآگاه است و شخصیتی فرعی به نام ژیزل وارد داستان می‌گردد که با شخصیت اصلی نسبت خویشاوندی یا دوستانه‌ای در ابتدا ندارد اما تا پایان رمان به عنوان شخصیت مکمل شخصیت اصلی در تمام صحنه‌های رمان حضور دارد.
شخصیت اصلی داستان این‌بار نیز همچون دیگر داستان‌های مودیانو مثل در کافه‌ی جوانی گم شده و برای اینکه در محله گم نشوی در پی هویت گم شده‌ی خود و به دنبال گذشته ای که در زمان اکنون برای او تنها تصویر محوی از خود باقی گذاشته است باعث شده که او مدام در جستجوی یافتن خویش بین آدم‌ها و نشانه‌ها باشد.
نثر روان و قدم زدن میان رویاها و خاطرات دور دست نویسنده همان چیزی است که شاید در نظر برخی خوانندگان که این پرسه زدن‌ها میان خاطرات سال‌های دور دست را دوست دارند جذابیت داشته باشد مودیانو دست خواننده‌ی کتاب را می‌گیرد، با او در خیابان‌های پاریس قدم می‌زند، خیابان‌هایی که نام دقیق آن‌ها ذکر می‌شود و در میان خاطرات گم شده‌ی شخصیت‌های داستان پرسه می‌زند.

۶ نظر

 1. نقد کتاب بسیار عالی بود. حتما این کتاب و دیگر آثار این نویسنده رو میخونم.

  پاسخ
 2. نقد بسیار خوبی بود آنقدر خوب که خواننده را مجاب می کنه که حتماً آثار این نویسنده رو بخونه.

  پاسخ
 3. عزیزدلم خیلی عالی بود مثل دفعات قبل
  حتما باید برم دنبال خواندن أین رمان
  ممنون بابت معرفی جامع و کاملت که مثل همیشه توام با اندیشه و خرد تو دوست عزیز م بود???

  پاسخ
 4. معرفی خوبی برای آشنایی با آثار مودیانو بود. ممنون

  پاسخ
 5. عزیزم عااااااااااااااااالی بود خیلی خوب بود ممنونم معرفی فوق العاده ای بود .

  پاسخ
 6. بسیار عالی بود. مشتاق خواندن این رمان زیبا شدم.?

  پاسخ

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهایی که باید پر شوند با علامت * نشانگذاری شده‌اند.

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

ورود

پسورد را فراموش کرده‌ام

ورود

ثبت نام