من زاده‌ی واژه‌های ساده‌ام* | نگاهی به مستند فصول در کوئینسی

مستند فوق تشکیل شده از چهار فیلم است که همگی پیرامون یک شخصیت‌اند؛ جان برگر(برجر) ادیب و منتقد هنر. فصل اول با نام راه‌های شنیدن چهره‌ی دوستانه و ساده‌‌ی او را برایمان ترسیم می‌کند. تیلدا سوئینتون بازیگر انگلیسی دوست قدیمی جان است که پس از پنج سال دوری در فصل زمستان به ملاقاتش آمده. آن‌ها از اشتراکاتشان، علایق و بخش مختصری از پیشینه‌ی خانوادگی-شان را بازمی‌گویند. جان حین صحبت‌ها نقاشی می‌کشد، نظراتش را بیان می‌کند و به خانه و همسرش رسیدگی می‌کند. فصل دوم با نام بهار همراهی مستندسازان جوان با جان، پس از مرگ همسرش است. تمرکز این بخش روی نگرش و نگاه جان به حیوانات است. حیو.اناتی که بخش بیشتر آثار او مربوط به آن‌هاست و یکی از دلایلی که او سرزمینش را ترک کرده و به فرانسه آمده تا در مزرعه‌ی کوچکش زندگی کند، همین تماشای نزدیک حیوانات و برخورد و تعامل با دامپروران بوده. بیشتر این بخش به خوانش یکی از کتاب‌های مهم جان و همراهی آن با تصاویر گرفته شده از حیوانات است. در این بین دیدگاه دیگر اندیشمندان راجع‌به موضوع مورد نظر نیز مطرح می‌شود. فصل سوم با نام ترانه‌ای برای سیاست. جان در کنار تعدادی هنرمند دیگر در مورد سیاست صحبت می‌کنند. حرف‌هایی کوتاه اما مهم. به‌خصوص که برای او اعتراض جایگاه خاصی دارد و معتقد است که باید اعتراض کرد و ساکت نماند. در این‌جا او به نقش کارآمد ترانه در انتقال اندیشه‌ها و بیان اعتراض اشاره می‌کند. جان اذعان می‌دارد که نثر نمی-تواند به خوبی ترانه عمل کند و همگان را تحت تأثیر قرار بدهد. فصل چهارم با نام هنگام برداشت مکمل فصل ابتدایی است. بازگشت به  همان فضای خانوادگی، این‌بار در فصل تابستان با حضور جان در پاریس و  پسرش در مزرعه‌ی کوچکی که به او سپرده شده. نیمی از این بخش به هم‌نشینی فرزندان تیلدا سوئینتون با جان و پای صحبت‌هایش نشستن و نیمی دیگر به سپری کردن زمانی در کنار پسر او و خانواده‌اش در مزرعه می‌گذرد. هر چهار فصل ساخت متفاوت و منحصر به فرد خود را دارند.

*بخشی از شعر زمین، سروده‌ی محمود درویش که از همان ابتدای فیلم پوسترش در ایوان خانه‌ی برگر به چشم می‌آید. جان اشعار درویش را در قالب یک مجموعه ترجمه کرده و در آن کتاب از تصویرگری‌هایش نیز استفاده شده.

خلاصه

نگاهی به مستند فصول در کوئینسی ساخته‌ی تیلدا سوئینتون و دیگران
9

عالی

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهایی که باید پر شوند با علامت * نشانگذاری شده‌اند.

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

ورود

پسورد را فراموش کرده‌ام

ورود

ثبت نام